Mountainside Middle School
Skip to main content
Mobile Menu

Mountainside Staff Directory

Office Phone: 509-465-7400  |   Fax: 509-465-7420   |  Attendance Line: 509-465-7480 (24hrs)

Principal: Gregg Hare [email protected] 509-465-7410
Assistant Principal: Moleena Harris [email protected] 509-465-7409
Assistant Principal: Jon Iverson [email protected] 509-465-7411
Principal's Administrative Assistant: Janet Forkner [email protected] 509-465-7406



First Name Last Name Position Work Email Phone- 509-465-
Kristi Amend 7th Math Teacher
Team - Columbia
[email protected] 7460
Erin Batty DLC Paraeducator [email protected] 7456
Melissa Braddock-Mather Physical Education Teacher [email protected] 7462
Susy Breneman Electives Teacher [email protected] 7451
Joe Burch Cook III [email protected] 7415
Rebecca Cannon Special Education Teacher [email protected] 7456
Shawn Clegg Math Teacher
Team - Columbia
[email protected] 7412
Sarah Collins Classified Nurse [email protected] 7434


Kelly Creasey Social Studies Teacher
Team - Columbia
[email protected] 7424
Denise Crouch Resource Room ELA Teacher [email protected] 7439
Heather Dalke 8th, 6th Selkirk Counselor [email protected] 7425
Yukon Degenhart Physical Education Teacher [email protected] 7448
Devon Del Rosario English Teacher
Team - Cascade
[email protected] 7429


Tracy Emch School Nurse [email protected] 7434
Ashley Fischer Counselor [email protected] 7425


Janet Forkner Principal's AA [email protected] 7406
Jennifer Garcia Choir [email protected] 7423
Gernise Gow Paraeducator - In House [email protected] 7441
Gregg Hare Principal [email protected] 7410
Moleena Harris Assistant Principal [email protected] 7409
Chris Haynie Instructional/Supervision Paraeducator [email protected] 7400
Ryan Henderson English Teacher Team - Glacier/Athletic Director [email protected] 7446
7464
Mike Hendrix SS Custodian [email protected] 7442
Kristin Hoff English Teacher
Team - Columbia
[email protected] 7432
Terri Hogue Paraeducator [email protected] 7401
Lisa Homb Administrative Assistant - Bookkeeper [email protected] 7407
Scott Huffman 6th Social Studies Teacher
Team - Selkirk
[email protected] 7419
Diana Huneycutt Custodian [email protected] 7442
Alexandrea Hunt DLC Paraeducator [email protected] 7456
Ben Hunter Science Teacher
Team - Olympic
[email protected] 7461
Jon Iverson Assistant Principal [email protected] 7411
Nita Jardee DLC Paraeducator [email protected] 7456


Erin Joyce Counselor [email protected] 7426
Sara Kenney Physical Therapist [email protected]
Kimberly Killman Special Education Teacher [email protected] 7479
Natalie King Resource Room Math Teacher [email protected] 7436
Jorene Klopsch Science Teacher
Team - Olympic
[email protected] 7459
Linda Koscielski Resource Room Math Teacher [email protected] 7436
Jerry Lahde DS Custodian [email protected] 7442
Sharla Le DLC Paraeducator [email protected] 7456
Daisey Lizana SS Custodian [email protected] 7442
Jeff Lochhead Math Teacher
Team - Glacier
[email protected] 7451
Jim Louie Science Teacher
Team - Cascade
[email protected] 7473
Gabe Martin DLC Paraeducator [email protected] 7456
Joel Martin Social Studies Teacher
Team - Cascade
[email protected] 7430
Melissa Martin 6th Science Teacher
Team - Chinook
[email protected] 7454
Susan McDonald Music/Instructional/Supervision Paraeducator [email protected] 7440
Christine McKinney Manager II [email protected] 7415
Chad Meseberg 6th Math Teacher
Team - Selkirk
[email protected] 7465
Angie Morris Physical Education Teacher [email protected] 7444
Tara Murto 6th Grade English Teacher
Team - Selkirk
[email protected] 7422
Jamie Nadherney DLC Paraeducator [email protected] 7456
David Neale Physical Education Teacher [email protected] 7449
Sandra Oglesby Cook II/III [email protected] 7415
Kathleen Olson Social Studies Teacher
Team - Columbia
[email protected] 7476
Ryan Oster 6th Social Studies Teacher
Team - Chinook
[email protected] 7471
Jeannie Poole Occupational Therapist [email protected]
Angela Puri Instructional/Supervision Paraeducator [email protected] 7400
Ann Reyes Instructional/Supervision Paraeducator [email protected] 7400
Shelly Rostollan Instructional/Supervision Paraeducator [email protected] 7400
April Schober Education Specialist [email protected] 7518
Shawn Schuler Academic Enrichment
College Readiness
[email protected]
7468

Sally Schwarz Science Teacher
Team - Selkirk
[email protected] 7475

Janel

Smith Art Teacher [email protected] 7467
Tija Smith-Wallis Spanish Teacher (LR) [email protected] 7469
Shannon Stiles Science Teacher
Team - Columbia
[email protected] 7458
Donald Story Physical Education Teacher [email protected] 7447
Bryan Swenland Music & Band Teacher [email protected] 7437
Suzy SwenlandMath Teacher
Team Chinook
[email protected]7469
Abigail Tompkins ELD Teacher [email protected] 7474
Craig Triplett CTE Teacher [email protected] 7470
7451
James Tucker Health & Fitness/Math Teacher [email protected] 7463
Sheila Warne Student Services Administrative Assistant [email protected] 7427
Jolynn Watson-Thomas Math Teacher
Team Cascade
[email protected] 7428
Carrie Webbenhurst Paraeducator - Library/Website [email protected] 7416
Hannah Webley English Teacher
Team - Olympic
[email protected] 7453
Chris Weiland Science Teacher
Team - Glacier
[email protected] 7466
Tim Werley Cook III [email protected] 7415
Lehsley Whitman Instructional Paraeducator [email protected] 7400
Theresa Yoerger Administrative Assistant [email protected] 7438